Kiedy warto sięgnąć po płyn antybakteryjny do rąk?

Częste mycie rąk to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie wielu chorób zakaźnych. To właśnie dłonie są głównym transmiterem wirusów i bakterii – przenoszą je z otoczenia do dróg oddechowych, wywołując zakażenie. Jak zachować higienę rąk także poza domem, bez dostępu do wody i mydła? Tu dobrze sprawdzi się żel dezynfekujący do rąk.

W jaki sposób ręce przenoszą wirusy i bakterie?

Choroby zakaźne przenoszą się przede wszystkim drogą kropelkową – podczas rozmowy, kichania, kaszlu. Do zakażenia często dochodzi jednak także w inny sposób – przez przeniesienie wirusa czy bakterii z otoczenia do dróg oddechowych.

Najczęstszym transmiterem są dłonie. To część ciała, która ma największy kontakt ze światem zewnętrznym: rękę podaje się na powitanie, dłonią dotyka się przedmiotów w sklepach czy przestrzeni miejskiej, ręce służą do podtrzymania się w komunikacji miejskiej. Dłoń ma kontakt z pieniędzmi, której wcześniej znajdowały się w wielu innych dłoniach, ręce służą do kontaktu z innymi ludźmi czy zwierzętami. Wystarczy, że będą miały kontakt z wirusem obecnym na klamce czy ubraniu, a potem dotkną twarzy, żeby doszło do zakażenia.

Higiena rąk – o co warto zadbać?

Aby uniknąć zakażenia, nie trzeba powstrzymywać się od kontaktów ze światem czy ograniczać swojej codziennej aktywności. Wystarczy zadbać o regularne mycie rąk, robić to dokładnie, bezwzględnie pamiętać o dezynfekcji dłoni przed jedzeniem czy wykonywaniem czynności pielęgnacyjnych związanych z twarzą.

Dużym wyzwaniem jest zadbanie o higienę rąk w czasie przebywania poza domem. Na spacerze czy podczas zakupów albo na koncercie nie zawsze ma się dostęp do wody i mydła. Wtedy przydatnym gadżetem jest płyn antybakteryjny do rąk, który pozwoli oczyścić dłonie w dowolnych warunkach.

Jak korzystać z żelu antybakteryjnego do dezynfekcji rąk?

Żele dezynfekujące do rąk cieszą się coraz większą popularnością. Ich ogromnym atutem jest możliwość oczyszczenia dłoni bez użycia wody i mydła. Dobrej jakości żel antybakteryjny do dezynfekcji rąk usuwa prawie 100% bakterii – wystarczy nałożyć go na dłonie i wetrzeć, nie omijając przestrzeni między palcami.

Płyny antybakteryjne do rąk przydają się wszędzie tam, gdzie trzeba zachować higienę dłoni, a nie ma się dostępu do łazienki: na spacerze, podczas pikniku, w czasie zakupów, podczas podróży, w sklepie.